Bez kategorii

Storyline 3 vs Storyline 360

Storyline 3 vs Storyline 360

 

Zanim przejdziemy do meritum zapoznajmy się z chronologią, która da nam w dalszej części do myślenia. Jest rok 2016. Głównym produktem firmy Articulate jest program Storyline 2. Nadchodzi listopad 2016 i debiutuje Articulate 360. Jest to roczny dostęp do pakietu narzędzi e-learningowych. Pakiet Articulate 360 ma w swoim składzie m.in. „największy” program, czyli Storylinie 360. W tym momencie w ofercie Articulate mamy dwa produkty: Articulate 360 kupowany w formie dostępu rocznego do licencji i Storyline 2 jako program do instalacji na komputerze.
Mnożą się pytania klientów: co dalej z Storyline 2? Czy będzie jego aktualizacja do wersji odpowiadającej Stroyline 360? W kwietniu 2017 roku nadchodzi odpowiedź na to pytanie i do sprzedaży trafia Storyline 3, który jest niemal dokładnie tym samym co Storyline 360 w pakiecie Articulate 360.

 

Skoro mamy dwa bardzo podobne programy to który z nich wybrać? Storyline 360 jest częścią pakietu w skład, którego wchodzi jeszcze Rise odpowiedzialny za tworzenia kursów mobilnych, biblioteka z postaciami, szablonami kursów oraz narzędzie do recenzji kursów Articulate Review. Tego wszystkiego nie ma Storyline 3. W związku z tym porównanie Articulate 360 do Storyline 3 nie ma sensu. Za to sens ma porównanie Storyline 360 do Storyline 3. Jeżeli uwzględnimy, że nie interesują nas produkty takie jak Rise, biblioteka Articulate i narzędzie do recenzji kursów.

 

 

 

Porównajmy zatem oba produkty

 

Pierwsze grafiki ze strony Articulate pokazujące różnice miedzy Storyline 3 a Storyline 360 dotyczyły funkcji wynikających ze składników pakietu Articulate 360. Różnicami była biblioteka z szablonami, Rise, narzędzie do opiniowania kursów itd. Różnic w samych programach „Storyline” nie było wiele. Z czasem jednak to uległo zmianie. Wynika to z faktu, że Articulate wycofał ze sprzedaży plany wsparcia Storyline 3. Nie można zakupić aktualizacji Storyline 3 gdyż jej nie ma w ofercie. To był pierwszy sygnał, że Articulate stawia na roczne dostępy a nie licencje stanowiskowe. Na szczęscie mamy wypuszczana co jakiś czas aktualizacje Storyline 3. Powstają one z myślą głównie o tym by produkowane przez Storyline 3 kursy był zgodny ze zmieniającym się środowiskiem e-learningowym. Nie mamy za to aktualizacji Storyline 3 o nowe funkcje w kursie. Niemal wszystkie upgrady Storyline 3 mają przedrostek: fixed lub enhanced, czyli naprawa lub ulepszenie. Za to brakuje upgrade o funkcje new, czyli nowe. Link do wersji upgrade Stporyline 3. https://articulate.com/support/article/Storyline-3-Version-History

 

W tym samy czasie Storyline 360 dostał kilkadziesiąt nowych funkcji. Brzmi groźnie! Mamy zwyciężce pojedynku storyline 3 vs Storyline 360? Nic bardziej mylnego. Jednak nie są to do dziś funkcje kluczowe, które pozwalają nam powiedzieć: nie kupię Storyline 3. Większość upgrade jest … taka sama jak w Storyline 3 i dostosowuje program do pracy w zmieniających się przeglądarkach etc. Omawiane wcześniej funkcje fixed lub enhanced. Część zmian dotyczy współpracy Storyline 360 z pakietem programów Articulate 360. Nas to nie interesuje w tym porównaniu gdyż wiemy z początku artykułu dobrze, że Storyline 3 nie jest częścią Articulate 360. Zatem jakie nowości wprowadził w upgrade Storyline 360 a nie ma ich Storyline 3. Podam kilka ważniejszych poniżej.

Funkcje, których nie posiada Storyline 3


  1. Nowy manadżer triggerów. Ten ze Storyline 360 jest lepszy niż ten w Storyline 3, ale na obydwu nadal da się pracować.
  2. Numeracja ekranów … tak, tak, tej funkcji nie ma w Storyline 3 i trzeba robić to ręcznie lub na akcjach. Nawet tak prostej i oczywistej funkcji nie dał producent w aktualizacji Storyline 3. To już o czymś świadczy.
  3. Brak nowego wyglądu Playera. Jeśli korzystasz z playera to może być dla Ciebie kłopot. Jeśli tworzysz swoje kursy w 100% indywidualne graficznie z własnymi przyciskami czy menu to nie ma dla Ciebie większego znaczenia.
  4. Brak opcji przeglądania w powtórce testu tylko nieoprawnych odpowiedzi. W Storyline 3 przeglądasz wszystkie odpowiedzi (chyba, że znasz kilka akcji i warunków jak to zmienić).
  5. Zablokowanie paska postępu tylko przy pierwszy odtworzeniu ekrany z np.: wideo.
  6. Publikacji kursu do MP4.
  7. Konwersji tekstu na audio lektora – jest j. polski.
  8. Najważniejsza (dla mnie) funkcja to brak w Storyline 3 opcji ustawiania punktu końcowego animacji w postaci położenia X i Y na ekranie kursu.
  9. Akcji losowania. Akurat to nie jest wielki problem gdyż skrypt z taką akcją można dodać samemu do Storyline 3.

Wnioski


Wynika z tego, że Storyline 360 nie zmienił się bardzo (do dziś bo nie wiemy co będzie jutro) w stosunku do Storyline 3. Na rynku jest nadal bardzo wielu świadomych nabywców Storyline 3 gdyż wiedzą dobrze, że kursy e-learningowe można też produkować w Storyline 2. Głownym jednak powodem wyboru dla wielu klientów Storyline 3 jest cena na przestrzeni 2- 3 czy nawet 4 lat. Roczna subskrypcji oparta na chmurze, którą oferuje Articulate 360 kosztuje rocznie 999 USD – za wszystko, co jest w pakiecie z aktualizacjami. 3 lata – 2997 USD. Natomiast Storyline 3 kosztuje 1398 USD opłaty jednorazowej. Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, że kursy stworzone w Storyline 3 można później otworzyć i edytować w Storyline 360 gdy podejmiesz decyzje o zakupie subskrypcji.

Dodatkowe informacje

Szkolenie Articulate

Poznaj program 2-dniowego szkolenia z Storyline. To najczęściej wybierane szkolenie.

Cennik programu

Dowiedz się ile kosztują programy Atriculate. Kupując u Nas program dostajesz zniżkę na szkolenie.

Alternatywa Lectora

Poznaj program klasy Storyline sprzedawany jako licencja stanowiskowa z zapewnionym upgrade.

Demo programu

Przejdź do strony producenta programu i pobierz bezpłatną wersję próbną oprogramowania.